Facebook Twitter Youtube Google Plus Skype Vimeo RSS

Ja si e “zhdukin” plakjen kinezet, indianet dhe meksikanet!

 

Kinezet janë të njohura për tenin e tyre të jashtëzakonshëm, ndërsa sekreti i tyre është çaji, respektivisht kombinimi i dy çajrave. Çaji i gjelbër dhe i bardhë janë të pasur me anti-oksiduesin epigalokatein galato apo EGCG, i cili shpejton ripërtëritjen e qelizave dhe zbut paraqitjen e rrudhave.

Mjafton të përzieni tri lugë të çajit të gjelbër pluhur me tri lugë të çajit të bardhë të zier, derisa të fitoni një pastë. Në pastë mund të shtoni edhe disa pika limon dhe pastaj e vendosni në fytyrë, transmeton “Zëri.info”.

Lëreni të veprojë 15 deri 20 minuta dhe pastaj pastrojeni fytyrën. Indianet ritualin e tyre të bukurisë e fillojnë me pirjen e një filxhani me çaj nga xhenxhefili. Xhenxhefili i përzier me pakëz mjaltë është një përbërës i vërtetë kundër plakjes, i cili zbut inflamacionet dhe vepron në mënyrë antibakteriale.

Po ashtu, përbërësi aktiv gingerol që gjendet në xhenxhefil, pengon shkatërrimin e kalogjenit, i cili është meritor për elasticitetin e lëkurës dhe pamjen rinore.

Duart janë ato që i zbulojnë vitet tona dhe këtë mjaft mirë e dinë meksikanet të cilat i trajtojnë ato në mënyrë të posaçme. Meksikanet këtë problem e zgjidhin me piling nga sheqeri dhe limoni.

Për pilingun meksikan përziejini dy filxhanë sheqer, një filxhan vaj ulliri dhe pesë lugë të lëngut të limonit. Lëreni të veprojë 5-10 minuta në lëkurë dhe pastrojeni me ujë të vakët.(e huazuar)

Read 1927 times Last modified on Saturday, 23 January 2016 09:59
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Na kontaktoni:

Për paqartësi, pyetje, sugjerime, bashkëpunime, vërejtje dhe arsye të tjera na kontaktoni:

Email
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel:
+377 44 000 111

Prishtinë
Rruga "Pa emer".

Vegëza të dobishme

Ngjarje të rëndësishme

Grup i nenave gjidhenese ne Fb

18 December 2014

Gupi i nenave gjidhenese ne FB (https://www.facebook.com/groups/gjidhenja/) Ky grup ka per...

“Klubi i librit”

29 April 2014

Selam alejkum motra të dashura, Insha Allah Qendra EMTEC (Prishtine) po...

Kurs online

02 April 2014

Abonohuni

Për tu njoftuar për publikimet dhe ngjarjet e fundit përmes emailit, ju lutem abonohuni me emailin tuaj.