Facebook Twitter Youtube Google Plus Skype Vimeo RSS

Flokët në vjeshtë dhe dimër, ja cfarë duhet të beni Featured

Pas veres dhe me fillimin e vjeshtes folket kane nevoje per kujdesje te vecanta, mendoni qe kjo periudhe koicidon dhe me nderrimin e stines.
Floket duken te lodhur dhe te stresuar dhe shpesh verifikohet edhe nje renie e cila mund te behet shqetesuese. Problemi derivon edhe nga kujdesi i paket gjate stines se veres, ne fakt kur jemi me pushime, shpesh nuk kemi deshire te kujdesemi per floket, ti hidratojme apo ti perkedhelim ato, kur kthehemi ne shtepi, i gjejme te stresuar dhe pa energji. Te shohim se cmund te bejme per te permiresuar situaten.
Ashtu sic mund ta dini, gjeja e pare qe duhet te mbani parasysh eshte ushqimi. Perpiquni te permiresoni cdo gje pa ekzagjeruar ne sasi. Fruta, perime, proteina dhe fibra, kur jeni ne shendet te mire edhe floket tuaj do te reflekotjne kete gjendje dhe do te behen te shkelqyeshem, te forte dhe te bukur. Mund te provoni edhe trajtime speciale, totalisht natyrale per te bere ne shtepine tuaj. Se pari duhet te merrni tulin e nje avokadoje dhe me pas ti shtoni nje luge mjalte. Lereni per 30 minuta ne floke dhe me pas lajini flokety me nje shampo delikte.
Kur te verifikoni renien, gjeja me rendeishme eshte te kerkoni tek rrenja. Eshte shume mire te mesoni te masazhoni skalpin e kokes per te stimuluar qarkullimin e gjakut dhe rritjen e flokeve. Ne te vertet ne dimer, renia e flokeve eshte normale, por eshte e rendesishme qe te jeni te kujdesshme per te evituar humbjen e flokeve te tepert.

Rregulloni temperaturën e ujit
Kur temperaturat bien, te gjithë dëshirojnë një dush me ujë thuajse te nxehte. Por uji me temperature te larte nuk iu bën mire as flokëve dhe as lëkurës suaj. Lajini ato me ujë te vaket dhe shpëlajini me ujë te ftohte. Do e shihni qe ne këtë mënyrë ato do kenë edhe me tepër shkëlqim.
Hidratojini
Duhet ta dini te gjitha se gjate dimrit flokët thahen mjaft. Për te mos i lënë te dëmtohen, përdorni produktet e duhura. Zgjidhni një shampo hidratuese dhe ushqyese, te pasur me vajra bimore. Mos lini pa përdorur edhe kremin e flokëve.
Përdorni maska
Ne dimër përdorni një maske ushqyese qe iu përshtatet flokëve tuaj (te lyera, te thata, te dobëta, te yndyrshme, etj.) Përdoreni atë njëherë ne jave.
Mos dilni me flokë te lagur
Gjate verës edhe mundte pranohet te dilni me flokë te lagur për shkak se temperaturat janë te larta. Ne dimër mund te rrezikoni te sëmureni por edhe t’i dëmtoni flokët. Pse? Sepse uji mund te behet i akullt dhe dobëson fijet e flokut. Përdorni tharësen por jo me temperature shume te larte.
Mos i lani shpesh flokët
Ne dimër mire është te mos i lani shume shpesh flokët sepse ato mund te dëmtohen. Maksimumi duhet te jete tre here ne jave.
Ushqehuni mire
Flokët reflektojnë atë qe ne hamë. Konsumoni me tepër vitamine C (fruta e perime), vitamine E (fruta te thata, vajra bimore..), selenium (peshku), vitamine B (drithëra, maja…) si dhe zink ( midhje, mish…). Nëse nuk jeni te zotet t’i hani te gjitha këto mund te zgjidhni medikamente qe i përmbajnë.
Kujdes me ngrohjen
Edhe pse ne dimër te gjithë duan një dhome te ngrohte, kjo nuk iu bën mire flokëve. Ajo i than dhe flokët nuk zgjaten aq sa duhet.
Mbulojini flokët
Një kapele, një shami, etj…Këta aksesore janë shume te mire për te mbrojtur flokët gjate dimrit. Mire është te preferoni materialet e pambukut dhe jo ato sintetike./ikub/

Read 1982 times
Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Na kontaktoni:

Për paqartësi, pyetje, sugjerime, bashkëpunime, vërejtje dhe arsye të tjera na kontaktoni:

Email
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel:
+377 44 000 111

Prishtinë
Rruga "Pa emer".

Vegëza të dobishme

Ngjarje të rëndësishme

Grup i nenave gjidhenese ne Fb

18 December 2014

Gupi i nenave gjidhenese ne FB (https://www.facebook.com/groups/gjidhenja/) Ky grup ka per...

“Klubi i librit”

29 April 2014

Selam alejkum motra të dashura, Insha Allah Qendra EMTEC (Prishtine) po...

Kurs online

02 April 2014

Abonohuni

Për tu njoftuar për publikimet dhe ngjarjet e fundit përmes emailit, ju lutem abonohuni me emailin tuaj.